Monday, May 23, 2022
57.0°F

Archie Roe Invite showcases Whitefish athlete talent, Bulldogs sweep CFalls dual

by WHITNEY ENGLAND
Whitefish Pilot | May 11, 2022 1:00 AM

The Whitefish track and field team had a strong showing between bouts of rain and wind at the large 43rd Archie Roe Invitational in Kalispell on Saturday.

Bulldog senior Talon Holmquist cranked out another PR in the shot put (53-8) which was 3 feet further than second-place Hellgate’s Tommy Nilson. He also placed fifth in the discus event. Whitefish senior Bodie Smith won the 300 hurdles in his best time of 41.31 and placed third in the 110 meter hurdles.

Whitefish sophomore Deneb Linton dominated the 3200 meter race, running it in 10:04.03, to also take first; teammate Jacob Henson was just behind him for third place in the 3200.

Another Bulldog senior Gabe Menicke continued to dominate the triple jump, with a 45-½ foot leap.

As a team the boys took third with 76 points.

For the girls, Whitefish sophomore Hailey Ells ran her best time in the 200 meter (26.65) to win the sprint and also took first in the 300 hurdles. Another Bulldog sophomore and leading sprinter Brooke Zetooney raced to a first-place finish in the 100 (13.14) and also anchored Whitefish’s winning 4X100 relay that ran to a Class A-best of 49.92.

In the girls 400, Whitefish freshman Rachael Wilmot ran to second place with a time of 62.54, just edging Columbia Falls’ Ally Sempf. Senior Erin Wilde also continued her top performance in jumps with a second-place triple jump of 35-4 ½.

As a team the girls placed fifth with 63 points.

Whitefish earlier in the week, Tuesday, May 3, competed in Columbia Falls for a dual as well. Whitefish swept the dual with the boys winning 84-63 and the girls 72-69. The individual results are below.

The Bulldogs are nearing the end of the season now with one week left before divisionals. This week Whitefish hosts a triangular meet with Flathead and Browning on Thursday before traveling to the Polson ABC on Saturday. Thursday’s meet begins at 3 p.m. and things will kick off in Polson at 9:30 a.m. on Saturday.

43rd Archie Roe Invitational

Saturday, Legends Stadium

BOYS

Team scores — 1, Glacier 122; 2, Missoula Hellgate 86; 3, Whitefish 76; 4, Flathead 53; 5, Bigfork 49; 6, Columbia Falls 29, 7, Eureka 26; 8, Libby 16; 9, Cut Bank 15; 10, Thompson Falls 13; 11 (tie), Browning and Fort Benton, 12; 13, Shelby 8; 14, Ronan 4.

Individual Whitefish top-placers

400 — 3, Gabe Menicke, Wfh, 51.98.

800 — 5, Barrett Garcia, Wfh, 2:03.26.

3,200 — 1, Deneb Linton, Wfh, 10:04.03; 3, Jacob Henson, Wfh, 10:10.59.

110 hurdles — 3, Bodie Smith, Wfh, 16.24.

300 hurdles — 1, Bodie Smith, Wfh, 41.31.

400 relay — 3, Whitefish 45.78.

1,600 relay — 2, Whitefish 3:32.64.

Discus — 5, Talon Holmquist, Wfh, 136-6.

Shot put — 1, Talon Holmquist, Wfh, 53-8.

Triple jump — 1, Gabe Menicke, Wfh, 45-½;

GIRLS

Team scores — 1, Flathead 130.25; 2, Missoula Hellgate 118; 3, Glacier 85.25; 4, Bigfork 63.25; 5, Whitefish 63; 6, Columbia Falls 27; 7, Eureka 16; 8, Fort Benton 12; 9, Ronan 7; 10, Thompson Falls 4.25; 11, Libby 1.

Individual Whitefish top-placers

100 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 13.14.

200 — 1, Hailey Ells, Wfh, 26.65.

400 — 2, Rachael Wilmot, Wfh, 62.54; 3, Ally Sempf, CF, 62.75;

100 hurdles — 5, Maeve Ingelfinger, Wfh, 17.25; 6, Hailey Ells, Wfh, 17.32.

300 hurdles — 1, Hailey Ells, Wfh, 47.05; 6, Maeve Ingelfinger, Wfh, 50.80.

400 relay — 1, Whitefish (Rachael Wilmot, Hailey Ells, Erin Wilde, Brooke Zetooney) 49.92.

1,600 relay — 5, Whitefish 4:28.11.

Triple jump — 2, Erin Wilde, Wfh, 35-4 ½.

Pole vault — 6, Hanna Gawe, Wfh, 8-0.

Mike Nicosia Cat-Dog Dual

GIRLS

Team scores — Whitefish 72, Columbia Falls 69.

100 — 1, Brooke Zetooney, Whitefish, 12.99; 2, Ally Sempf, Columbia Falls, 13.25; 3, Rachael Wilmot, Whitefish, 13.53.

200 — 1, Maddie Young, Whitefish, 31.72; 2, Shannon Mc-Dowall, Columbia Falls, 32.18; 3, Emalia Hartley, Columbia Falls, 34.05.

400 —- 1, Chloe Savoy, Columbia Falls, 1:08.02; 2, Shannon McDowall, Columbia Falls, 1:12.21; 3, Bailey Auge, Columbia Falls, 1:20.62.

800 — 1, Siri Erickson, Columbia Falls, 2:26.05; 2, Isabelle Cooke, Whitefish, 2:28.87; 3, Kellie Klepper, Whitefish, 2:29.19.

1,600 — 1, Morgan Grube, Whitefish, 5:54.65; 2, Courtney Hoerner, Columbia Falls, 5:57.83; 3, Paetra Cooke, Whitefish, 6:01.38.

3,200 — 1, Julia Martin, Columbia Falls, 13:41.79; 2, Marissa Schaeffer, Columbia Falls, 15:50.69; 3, Sheridan Black, Columbia Falls, 16:52.08.

100 hurdles — 1, Hailey Ells, Whitefish, 17.23; 2, Yoli Krastev, Whitefish, 23.55.

400 relay — 1, Whitefish A (Rachael Wilmot, Hailey Ells, Erin Wilde, Brooke Zetooney), 51.38; 2, Whitefish B (Yoli Krastev, June Callaway, Georgia Morrell, Madi Gordon), 55.66; 3, Columbia Falls (Courtney Hussion, Josie Harris, Selah Heinzen, Chloe Savoy), 1:04.32.

1,600 relay — 1, Columbia Falls A (Ally Sempf, Chloe Savoy, Courtney Hoerner, Siri Erickson), 4:27.32; 2, Whitefish B (Maeve Ingelfinger, Margaret Pulsifer, Olivia Genovese, Tommye Kelly), 4:32.74; 3, Columbia Falls B (Selah Heinzen, Courtney Hussion, Rebekah Walker), 4:34.15.

Shot put — 1, Drew Steele, Whitefish, 30-6.5; 2, Brooke Zetooney, Whitefish, 30-1; 3, Ellie Stutsman, Columbia Falls, 29-1.

Discus — 1, Madeline Stutsman, Columbia Falls, 104-6; 2, Sheridan Black, Columbia Falls, 89-11; 3, Ainsley Scott, Whitefish, 83-2.

Javelin — 1, Kristina Shestak, Whitefish, 88-1; 2, Madeline Stutsman, Columbia Falls, 86-11; 3, June Callaway, Whitefish, 79-3.

High jump — 1, Erin Wilde, Whitefish, 5-6; 2, Hailey Ells, Whitefish, 5-0; 3, Tommye Kelly, Whitefish, 4-4.

Pole vault — 1, Hannah Sempf, Columbia Falls, 10-6; 2, Emma McAllister, Columbia Falls, 9-6; 3, Rebekah Walker, 8-6.

Long jump — 1, Erin Wilde, Whitefish, 16-9; 2, Sydney Garcia, Whitefish, 16-6; 3, Hannah Sempf, Columbia Falls, 16-4.25.

Triple jump — 1, Alexis Green, Columbia Falls, 34-6.5; 2, Ally Sempf, 33.4.5; 3, Brenna Ruggiero, Columbia Falls, 30-2.

BOYS

Team scores — Whitefish 84; Columbia Falls 63.

100 — 1, Jace Duval, Columbia Falls, 11.82; 2, Finley Sundberg, Columbia Falls 11.97; 3, Bodie Smith, Whitefish, 12.01.

200 — 1, Gabe Menicke, Whitefish, 24.40; 2, Christian Schwaderer, Whitefish, 24.94; 3, Azure Stolte, Whitefish.

400 — 1, Adam Schrader, Columbia Falls, 53.75; 2, Finley Sundberg, Columbia Falls, 54.49; 3, Jack Phelps, Columbia Falls, 55.12.

800 — 1, Nate Ingelfinger, Whitefish, 2:04.56; 2, Deneb Linton, Whitefish, 2:10.39; 3, Logan Peterson, Columbia Falls, 2:10.55.

1,600 — 1, Jacob Henson, Whitefish, 4:53.00; 2, Jonathan Blankenship, Columbia Falls, 4:59.39; 3, Landon Brown, Whitefish, 5:11.65.

3,200 — 1, Quinn Clark, Columbia Falls, 11:41.23. 110 hurdles — 1, Bowdrie Krack, Whitefish, 19.00; 2, Thane Borgen, Columbia Falls, 19.03; 3, Lou Kofal, Whitefish, 19.28.

300 hurdles — 1, Bodie Smith, Whitefish, 42.42; 2, Hayden Mohr-Mead, Columbia Falls, 46.02; 3, Nate Ingelfinger, Whitefish, 48.15.

400 relay — 1, Columbia Falls (Adler Waters, Malaki Simpson, Adam Schrader, Jace Duval), 44.24; 2, Whitefish A (Morgan Kyle, Bodie Smith, Ryder Barinowski, Gabe Menicke), 45.24; 3, Whitefish B (Scott Dalen, Lou Kofal, Riley Zetooney, Jackson Dorvall) 48.80.

1,600 relay — 1, Whitefish A (Deneb Linton, Nate Ingelfinger, Mason Genovese, Gabe Lund), 3:46.28; 2, Whitefish B (Lou Kofal, Simon Douglas, Preston McPherson, Ethan Amick), 3:50.59; 3, Columbia Falls (Nico Lang, Anders Soyland, Jack Phelps), 3:59.77.

Shot put — 1, Talon Holmquist, Whitefish, 52-1; 2, Brock Fisher, Columbia Falls, 41-05; 3, Lane Voermans, Columbia Falls, 40-11.

Discus — 1, Talon Holmquist, Whitefish, 148-0; 2, Brock Fisher, Columbia Falls, 130-4; 3, Lane Voermans, Columbia Falls, 117.

Javelin — 1, Bryce Dunham, Columbia Falls, 143-6; 2, Dennis Shestak, Whitefish, 135-4; 3, Wyatt Edgerton, Columbia Falls, 128-4.

High jump — 1, Morgan Kyle, Whitefish, 5-6; 2, Dennis Shestak, Whitefish, 5-2; 3, Gabe Lund, Whitefish, 5-2.

Pole vault — 1, Colton Sevesind, Columbia Falls, 11-0; 2; Bowdrie Krack, Whitefish, 10-0; 3, Cole Cameron, Whitefish, 10-0.

Long jump — 1, Morgan Kyle, Whitefish, 20-5; 2, Gabe Menicke, Whitefish, 20-0; 3, Jace Duval, Columbia Falls, 18-11.5.

Triple jump — 1, Morgan Kyle, Whitefish, 39-8.5; 2, Jace Duval, Columbia Falls, 39-6; 3, Christian Schwaderer, Whitefish, 36-6.

photo

Bulldog's Brooke Zetooney in the girls 100 at the Cat Dog Dual last week. (JP Edge photo)

photo

Bulldog Wyatt Kaszuba competes in the high jump at the Archie Roe Invitational in Kalispell on Saturday. (Matt Weller photo)