Tuesday, December 07, 2021
45.0°F

Whitefish soccer athletes honored with all-state, all-conference selections

| November 17, 2021 1:00 AM

Whitefish athletes again had major representation in the postseason honors for boys and girls soccer.

The Whitefish boys team won its fourth-straight State A title after defeating Columbia Falls 3-2 in the final on Oct. 30. The Bulldogs have not lost a game since 2017 and their continued dominance on the field this season resulted in a 15-0-0 record.

The Whitefish Bulldogs also outscored opponents 84-11 throughout the season and senior Gabe Menicke was the Class A boys scoring leader with 27 goals and 12 assists.

Resulting from this season’s success, five Bulldogs were honored with Class A All-state and first-team All-Conference selections including Gabe Menicke, Chase Sabin, Darby McCarthy, Aaron Dicks and Will Peppmeier. All five of these athletes were seniors on the championship team.

Also from Whitefish, sophomore Collin Lyman, senior Willem Gray, sophomore Charlie Hyatt and sophomore Ryder Elliott were honored with All-conference second-team selections, and senior Niko Hunter was an All-conference honorable mention.

This season the Whitefish girls team made a run to the State A semifinals where they fell to Billings Central 5-1. The Lady Bulldogs, with a record of 13-1-0, found their goal-scoring touch this season as they finished the year scoring 92 goals while only allowing 14. The Whitefish girls scored the most goals total out of any Class A team this season.

Whitefish was led by senior leading goal scorer Emma Barron who scored 27 goals and had 11 assists to be No. 4 among the Class A girls soccer scoring leaders for 2021.

Barron was honored with All-state and first-team All-conference selections along with teammates Anna Akey, Isabelle Cooke, Adrienne Healy and Brooke Roberts. Josie Schneider and Olivia Genovese were also on the All-conference first team.

For All-conference second team, Maya Lacey and Lucy Lowry represent Whitefish and senior Sophie Olson was an All-conference honorable mention.

Boys

All State

Gabe Menicke, Whitefish, Sr; Chase Sabin, Whitefish, Sr; Kai Golan, Columbia Falls, Soph; Darby McCarthy, Whitefish, Sr; Aaron Dicks, Whitefish, Sr; Dale Blickhan, Columbia Falls, Jr; Nico Lang, Columbia Falls, Jr; Will Peppmeier, Whitefish, Sr; Walton Nichols, Columbia Falls, Jr.

All Conference First team

Gabe Menicke, Whitefish, Sr; Chase Sabin, Whitefish, Sr; Kai Golan, Columbia Falls, Soph; Darby McCarthy, Whitefish, Sr; Aaron Dicks, Whitefish, Sr; Dale Blickhan, Columbia Falls, Jr; Nico Lang, Columbia Falls, Jr; Will Peppmeier, Whitefish, Sr; Walton Nichols, Columbia Falls, Jr; Landen Byerman, Bigfork, Jr; Finley Sundberg, Columbia Falls, Jr.

All Conference Second team

Collin Lyman, Whitefish, Soph; Willem Gray, Whitefish, Sr; Charlie Hyatt, Whitefish, Soph; Ryder Elliott, Whitefish, Soph; Andrew Miner, Columbia Falls, Jr; Bryce Dunham, Columbia Falls, Jr; George Robbins, Columbia Falls, Sr; Caden Riedesel, Bigfork, Sr; Levi Peterson, Bigfork, Jr; Jack Colton, Polson, Sr; Ivan Cano, Libby, Sr.

All Conference Honorable Mention

Niko Hunter, Whitefish, Sr; Ethan Austin, Columbia Falls, Jr; Kaden Nelson, Polson, Sr; Cylis Goddard, Libby, Jr; Isaac Stenros, Libby, Sr.

Girls

All State

Anna Akey, Whitefish, Sr; Emma Barron, Whitefish, Sr; Maddie Robison, Columbia Falls, Sr; Cheyanne Johnston-Heinz, Columbia Falls, Sr; Sophia Moderie, Polson, Sr; Isabelle Cooke, Whitefish, Soph; Adrienne Healy, Whitefish, Sr; Hope McAtee, Columbia Falls, Soph; Brooke Roberts, Whitefish, Jr.

Girls All Conference First Team

Anna Akey, Whitefish, Sr; Emma Barron, Whitefish, Sr; Maddie Robison, Columbia Falls, Sr; Cheyanne Johnston-Heinz, Columbia Falls, Sr; Sophia Moderie, Polson, Sr; Isabelle Cooke, Whitefish, Soph; Adrienne Healy, Whitefish, Sr; Hope McAtee, Columbia Falls, Soph; Brooke Roberts, Whitefish, Jr.; Olivia Genovese, Whitefish, Soph; Josie Schneider, Whitefish, Sr.

Girls All Conference Second Team

Sydney Mann, Columbia Falls, Jr; Alexis Green, Columbia Falls, Sr; Bette Guenzler, Bigfork, Sr; Tia Mercer, Polson, Sr; Scout Nadeau, Bigfork, Jr; Maya Lacey, Whitefish, Jr; Zoey Byrd, Columbia Falls, Jr; Danika Bucklin, Bigfork, Soph; Jazlyn Dalbey, Polson, Sr; Lucy Lowry, Whitefish, Sr; Josie Harris, Columbia Falls, Soph.

Girls All Conference Honorable Mention

Sophie Olson, Whitefish, Sr; Scout Wenzel, Polson, Jr; Aletheia Fisher, Columbia Falls, Sr; Lily Tanko, Bigfork, Sr; Braeden Gunlock, Bigfork, Fr.

photo

Whitefish senior Aaron Dicks tries to get past the Frenchtown goalkeeper during a game at Smith Fields in Whitefish on Saturday. (Whitney England/Whitefish Pilot)

photo

Whitefish senior Adrienne Healy cuts the ball back toward center field in a game against Frenchtown at Smith Fields on Saturday. (Whitney England/Whitefish Pilot)

photo

Whitefish senior Anna Akey plays in a game against Columbia Falls this season. She recently was honored with a Class A All-State and All-Conference selection. (Whitney England/Whitefish Pilot)